www.forumdayim.yetkin-forum.com

web designed by jann
 
AnasayfaSSSAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Erciyes Üniversitesi - Kayseri

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
jann
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2357
Yaş : 28
Nerden : 55 JANN 38
Kayıt tarihi : 13/09/08

MesajKonu: Erciyes Üniversitesi - Kayseri   C.tesi Kas. 01, 2008 1:11 am

Erciyes Üniversitesi 1978 yılında Kayseri Üniversitesi adı altındakuruldu. 1969 yılında Hacettepe Üniversitesi’ne bağlı olarak açılan GevherNesibe Tıp Fakültesi ve 1977 yılında açılan Kayseri İşletme Fakültesi, ErciyesÜniversitesi’nin nüvesini oluşturmuştur. Kayseri’deki diğer iki yüksek öğretimkurumu olan ve 1965’de kurulan Kayseri Yüksek İslam Enstitüsü İlahiyat Fakültesiolarak; 1977’de kurulan Kayseri Devlet Mimarlık ve Mühendislik AkademisiniMühendislik Fakültesi olarak bünyesine alarak 1982 yılında Erciyes Üniversitesiadını almıştır.

Üniversite,adını, şehrin 15 km. güneybatısında yer alan 3916 m. yüksekliğindeki ErciyesDağı’ndan almaktadır. Bugün, Kayseri merkez olmak üzere Yozgat ve Nevşehirillerinde de faaliyet gösteren üniversitemiz; toplam 18 fakülte, 8 yüksekokul, 8meslek yüksekokulu, 5 enstitü, 5 bölüm, 13 araştırma merkezi ve 1350 yataklıgelişmiş bir eğitim, araştırma ve uygulama hastanesi ile hizmetvermektedir.

Mevcut bulunanTıp, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, Mühendislik ve Fen-EdebiyatFakültelerine, 1992 yılında Mimarlık Fakültesi ile Güzel Sanatlar Fakültesi,1995 yılında Kayseri’de Veteriner Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, 1997 yılında Nevşehir İktisadi ve İdari Bilimler, DişHekimliği ve İletişim Fakültesi, 2002 yılında Eğitim Fakültesi, 2003 yılındaHukuk Fakültesi ve Eczacılık Fakültesi ve 2005 yılında ise Develi Seyrani ZiraatFakültesi eklenmiştir.
Yüksekokullar; Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Kayseri****** Sağlık Yüksekokulu, Sivil Havacılık Yüksekokulu, Yabancı DillerYüksekokulu, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, Nevşehir Turizmİşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ve Nevşehir Sağlık Yüksekokulu.
Meslek Yüksekokulları; Kayseri Meslek Yüksekokulu, HalilBayraktar Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Safiye Çıkrıkçıoğlu MeslekYüksekokulu, Mustafa Çıkrıkçıoğlu Meslek Yüksekokulu, Sosyal Bilimler MeslekYüksek Okulu, Nevşehir Meslek Yüksekokulu ve Develi Meslek YüksekOkulu’dur.
ErciyesÜniversitesi’nde lisansüstü eğitim-öğretim özellikle 1984 yılından sonra ağırlıkkazanmıştır. Bu amaçla hizmet veren Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve SosyalBilimler Enstitülerinde halen 1254 öğrenci yüksek lisans, 325 öğrenci doktoraeğitimi görmektedir.

Üniversitede, 2006-2007 öğretim yılı itibariyle yaklaşık 27bin öğrenci lisans ve meslek eğitimi almaktadır. Türk Cumhuriyetleri, Türk veAkraba Toplulukları ile yabancı ülkelerden 320 öğrenci öğrenimgörmektedir.
Üniversitedehalen 220 profesör, 101 doçent, 279 yardımcı doçent, 168 öğretim görevlisi, 187okutman, 54 uzman, 679 araştırma görevlisi ve 2 çeviriciden oluşan 1690 akademikile 1516 idari olmak üzere toplam 3206 personel görevyapmaktadır.

ErciyesÜniversitesi; eğitim, araştırma ve sağlık hizmetleri sunarak, çevresiylebütünleşmiştir.

Erciyes Üniversitesinde alt yapı ve hizmet binalarınınönemli bir kısmı yörenin hayırsever işadamları tarafından yaptırılıp tefriş vedonanımı tamamlandıktan sonra üniversiteye bağışlanmıştır. Böyle bir uygulamaülkemiz için yepyeni bir model oluşturmuştur.

Erciyes Üniversitesison yıllarda sağlamış olduğu çok önemli gelişmelerle bir mükemmeliyet merkeziolma yönünde büyük aşama göstermiştir. Üniversite bu gelişmelerle güven ve ümitvererek toplumda “Bizim Üniversitemiz” imajının doğmasına yolaçmıştır.

Misyonumuz

Ülkemizin temel değerleri ve stratejik hedeflerine uygun eğitim sunmak, evrensel geçerliliği olan bilgi ve beceriler ile donatılmış bireyler yetiştirmek; bilime katkı sağlayacak, ülkede ve dünyada kullanılabilir ve paydaşlara yararlı olacak bilgi ve teknoloji üretmek; şehrinde ve bölgesinde kaliteli sağlık hizmeti sunmak; mensuplarının ve toplumun sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif gelişimine katkı sağlayacak etkinlikler düzenlemektir.

Vizyonumuz

Bilimsel çalışmalarda, bilgi ve teknoloji üretiminde, kültürel, sosyal, sanatsal ve sportif etkinliklerde Türkiye’de önde gelen ve dünyada saygın; mezunları tercih edilen ve aranan; uluslararası nitelikte öğrenci ve öğretim elemanı yapısına sahip; paydaşların gereksinimlerini hızlı, kaliteli ve etkili çözümlerle karşılayan öncü bir üniversite olmaktır

SOSYAL VE KÜLTÜREL

Üniversitemizin önde gelen amaçlarından birisi de, öğrenim gören öğrencilerin ders dışı zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmelerini sağlamak, güzel sanatlara yönelik etkinlikler düzenleyerek onların bu etkinliklere katılmalarını temin etmektir. Aynı zamanda bu tür katılımların eğitimin bir parçası olduğuna inanılmaktadır.

Öğrenciler için Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Pop ve Rock Konserleri, Halk Oyunları, Tiyatro ve benzeri alanlarda yeteneklerine göre etkinlikler düzenlenmektedir. Bu etkinlikler genelde öğrenci kulüpleri aracılığı ile yapılmaktadır. Ayrıca çeşitli kulüplerin aktiviteleri arasında, Satranç Turnuvası, Pazartesi Sineması, Kuş Gözlem Gezileri, Bilişim Haftası etkinlikleri de bulunmaktadır.

Üniversitemizce belirli gün ve haftalarda sempozyum, panel, konferans, sergi gerçekleştirilmekte, piknik, turizm ve eğitim amaçlı gezilerin yanı sıra her yıl Nevruz Bayramı Şenlikleri, Kayseri Kültür ve Sanat Haftası, Bahar Şenliği ve Yaz Kampları düzenlenmektedir.

Spor Şenliği ve Bahar Şenliği oldukça yoğun geçmekte, ünlü sanatçıların konserleri, konferanslar ve panellerle dolu bir hafta yaşanmaktadır. Ayrıca, üniversitelerarası tiyatro festivali düzenlenmekte, çeşitli üniversitelerin tiyatro grupları ile ünlü tiyatro sanatçılarının oyun ve söyleşilerinin yer aldığı zengin bir program sergilenmektedir. Avrupa Topluluğu Kulübü öğrencileri uluslararası kış festivalini düzenli olarak organize etmektedir. Senfoni ve Oda Orkestraları, çeşitli üniversitelerin ve kuruluşların müzik ve tiyatro gruplarının yanı sıra öğrenci topluluklarının dinletileri, ünlü sanatçıların özel gösterileri yapılan etkinliklerden bazılarıdır.

Üniversitemizin çeşitli fakülte, yüksekokul ve enstitülerinde kültürel ve bilimsel amaçlı dergiler yayınlanmaktadır. Düzenlenen konferanslar, sempozyumlar, paneller ve seminerler bir kitap halinde okuyucuların hizmetine sunulmaktadır. Üniversitemizle birlikte çeşitli kurum ve kuruluşların yararlandığı pek çok faaliyetin yapıldığı 500 kişi izleyici kapasiteli Sabancı Kültür Sitesi, 300 izleyici kapasiteli İİBF Konferans Salonu, Nuri Cıngıllıoğlu Konferans Salonu, 110 izleyici kapasiteli Nuri-Zekiye Has Enstitüler Binası Konferans ve Toplantı Salonu, 280 izleyici kapasiteli Makbule Küçükçalık Yabancı Diller Yüksekokulu Toplantı Salonu, Kadir-Rezzan Has Merkez Kütüphane Binasında 250 izleyici kapasiteli toplantı ve konferans salonu, İlahiyat Fakültesi Konferans Salonu, Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu ile Sabancı Kültür Sitesinde 450m2'lik sergi salonu bulunmaktadır.

SPORTİF

Öğrencilerin sportif etkinliklere iştiraklerini sağlamak amacıyla üniversitemiz bünyesinde, "Erciyes Üniversitesi Spor Kulübü" kurulmuştur. Bu çerçevede çeşitli dallarda fakülte ve yüksekokullar arası müsabakalar düzenlenmekte ve her yıl " Rektörlük Kupası" ve "Bahar Şenliği" adı altında spor şölenleri tertiplenmektedir. Öğrenciler her alanda, düzenlenen müsabakalara katılmaktadır.

Öğrencilerin günün her saatinde spor yapabilme imkanına sahip olduğu çok sayıda kapalı ve açık spor tesisleri bulunmaktadır. Kayseri'de kampus alanı içerisinde 2500 seyirci kapasiteli Süleyman Demirel Spor Salonu uluslararası standartlarda olup; basketbol, voleybol, bedminton, hentbol gibi sporların yapıldığı, Cimnastik, Kondisyon ve Masa Tenisi salonlarından oluşan modern bir spor salonudur. Sümer Kampusünde 500 seyirci kapasiteli spor salonu bulunmaktadır. Yine Kayseri'de kampus içerisinde öğrencilerin yararlandığı 250 seyirci kapasiteli 80.Yıl ****** Kapalı Halı Sahası, ikisi uluslararası standartlarda olmak üzere 4 adet açık tenis kortu, 4 adet açık basketbol sahası, 2 adet açık voleybol sahası, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, 3 adet açık mini futbol sahası bulunmaktadır.

Kapalı yüzme havuzu, kafeteryası, kondisyon salonu, güneşlenme terası, soyunma ve duş kabinleri ile öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.

Kış sezonu boyunca Erciyes kayak merkezi'ne hafta sonlarında, otobüs seferleri düzenlenerek öğrencilerin bu merkezden yararlanmaları sağlanmaktadır. Ayrıca, Erciyes Dağı Tekir Yaylası'nda yaptırılan " Yüksek İrtifa ve Spor Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi" nin inşaatı tamamlandığında, ilk yardım istasyonu, Yükseklik Fizyolojisi Araştırma Enstitüsü ve 50 yataklı kayak tesisleri öğrencilere hizmet verecektir.

_________________
' İçiMDekİ ŞeHİrdE qAYbOLduM '
' KarMaKArışIKLaşMAqTayıM '
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
Kullanıcı profilini gör http://forumdayim.yetkinforum.com
 
Erciyes Üniversitesi - Kayseri
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» GELİNLİK MODELLERİ-10 2011
» tel tel nefis kete resımlı

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
www.forumdayim.yetkin-forum.com :: EĞİTİM :: ÜNİVERSİTELER-
Buraya geçin: